potni chyse

Potní chýše je nesmírně silný očistný a léčivý posvátný obřad, vycházející z rituálů přírodních národů, především severoamerických Indiánů. Jeho původní význam spočíval v tom, že se setkáme s temnotou, která je v nás, pobudeme s ní, přijmeme ji a pak do ní přineseme světlo. Mnohem novější je pojetí potní chýše jako dělohy Matky Země, do které se vracíme, abychom se na závěr obřadu opět narodili. Které pojetí přijmete, je na každém z Vás, stejně jako to, co Vám osobně obřad přinese a jak ho budete vnímat. Pokaždé je totiž jiný a pro každého je jiný.

Velký pátek 10.4. (státní svátek) oslavíme v Zuckerově mlýně rituálem potní chýše. Velký pátek – pátek před Velikonoční nedělí – je pro křesťany dnem, kdy byl Ježíš Kristus ukřižován. V lidových tradicích je tento den spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly poklady. Pojďme tedy i my otevřít svá nitra v potní chýši, aby vydala naše vnitřní poklady.

Místo konání: Zuckerův mlýn je nádherné přírodní místo v údolí horního toku Úterského potoka, daleko od civilizace (no, jak to jen u nás v Čechách jde) s úžasnou energií, harmonií a klidem. Objekt (zříceninu) a přilehlý pozemek koupila před pár lety bývalá absolventka výcviku Škola malého stromu Maruška Kostihová se svým mužem Michalem a společně s přáteli zde pomalu vytváříme krásné místo pro setkávání, rituály a pobyty v souladu s přírodou. Vaříme si ve venkovní zastřešené kuchyni spojené s venkovní zastřešenou jídelnou, spíme ve vlastních stanech nebo pod širákem (ti zimomřivější mohou využít i týpí či malý srub), myjeme se v potoce a radujeme se z nádherného bytí v harmonii s přírodou.

Termín: V Zuckerově mlýně je možný příjezd už ve čtvrtek 9. dubna od rána, nejpozději do pátečních 10 hodin. Během pátku připravíme potní chýši a odpoledne do ní půjdeme. Nabízíme možnost zůstat i následující dny třeba až do Velikonočního pondělí a zúčastnit se doprovodného programu zaměřeného na rituály v přírodě a velikonoční tradice + možnost individuálního poradenství, terapie a konzultací. Program je vhodný i pro rodiny s dětmi. Podrobné info o možném programu pošlu zájemcům.

Cena: 400Kč (jídlo + pobyt včetně možného noclehu) za každý načatý kalendářní den, děti a mládež do 15 let 200 Kč + dobrovolný dar za potní chýši (pro orientaci náklady bývají zhruba mezi 500 – 700 Kč podle počtu účastníků).

Co s sebou: Kdo hodláte přespat, vezměte si karimatku, spacák a vlastní stan. Je dobré oblečení k přípravě potní chýše a dřeva. Nejvíc práce je při řezání, štípání a nošení dřeva a u toho se pochopitelně člověk zamaže. Také často bývá potřeba zavírací nůž a vzhledem k tomu, že obvykle končíme za tmy i baterka, nejlépe čelovka. Dále s sebou přibalte jídlo a pití na hostinu po obřadu (bude z toho co přineseme), nůž, lžíci, misku a hrníček. Je také vhodné – kromě daru – vzít dárek pro vedoucího obřadu a firemany, například tabák (toho se vždy při obřadu spotřebuje hodně, nejlépe neparfémovaný, přírodní, bez aditiv – např. Luckies hnědý), čokoládu apod. Také prosím, pokud někdo máte nějaké starší deky, které můžete postrádat a věnujete nám je, bude to úžasné.

Oblečení do potní chýše: muži šortky, pro ženy jsou to tradičně dlouhé šaty nebo dlouhá sukně + tričko, obojí pod kolena a alespoň s krátkým rukávem tak, aby zakrýval ramena. Vše z přírodních materiálů (bavlna…). Dále si vezměte nejlépe i dva ručníky, jeden do potní chýše a druhý pak na osušení. Pokud nechcete sedět na studené zemi, vezměte si i něco pod sebe (malou karimatku, ručník či prostěradlo). Igelitový pytel/taška se hodí na mokré věci. Před obřadem je doporučené odložit veškeré kovové šperky!

Upozornění: Minimálně 4 dny před obřadem nepijte alkohol a neužívejte žádné drogy a, je-li to možné, raději se vyhněte i sexu. Obřad nemusí být vhodný pro lidi s onemocněním srdce a vysokým tlakem. V případě jiných vážnějších zdravotních problémů účast konzultujte, prosím, předem s tím, kdo obřad vede. Obřadu se po dohodě mohou účastnit i ženy v menstruačním čase, jen je potřeba, aby to nahlásily některému z vedoucích obřadu. Chce-li člověk umocnit obřad, jí před nim střídmě, nebo se i úplně postí. Do potní chýše se vstupuje nejlíp s prázdným žaludkem. Protože ale do chýše půjdeme až odpoledne, je vhodné alespoň posnídat.

Přihlášení: Přihlaste se prosím vyplněním registračního formuláře níže.

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s obchodními podmínkami.
Potvrzení rezervace a platební údaje Vám zašleme během krátké doby po odeslání rezervace.