Potní chýše je nesmírně silný očistný a léčivý posvátný obřad vycházející z rituálů přírodních národů, především severoamerických Indiánů. Jeho původní význam spočíval v tom, že se setkáme s temnotou, která je v nás, pobudeme s ní, přijmeme ji a pak do ní přineseme světlo. Mnohem novější je pojetí potní chýše jako dělohy Matky Země, do které se vracíme, abychom se na závěr obřadu opět narodili. Které pojetí přijmete, je na každém z Vás, stejně jako to, co Vám osobně obřad přinese a jak ho budete vnímat. Pokaždé je totiž jiný a pro každého je jiný.

Upozornění: Minimálně 4 dny před obřadem nepijte alkohol a neužívejte žádné drogy a, je-li to možné, raději se vyhněte i sexu. Obřad nemusí být vhodný pro lidi s onemocněním srdce a vysokým tlakem. V případě jiných vážnějších zdravotních problémů účast konzultujte, prosím, předem s tím, kdo obřad vede. Obřadu se po dohodě mohou účastnit i ženy v menstruačním čase.
Chce-li člověk umocnit obřad, jí před nim střídmě, nebo se i úplně postí. Do potní chýše se vstupuje nejlíp s prázdným žaludkem. Protože ale do chýše půjdeme až v odpoledních hodinách, je vhodné alespoň lehce posnídat.

Tuto potní chýši povedou Emil Melichar Výborný a Ivo Tříska.

Čas: Sejdeme se na místě v 9:30 hodin. Potní chýše je rituál a neřídí se přesným časovým harmonogramem. S koncem proto počítejte raději až v pozdních nočních hodinách.

Oblečení do potní chýše: muži šortky, pro ženy jsou to tradičně dlouhé šaty nebo dlouhá sukně + tričko, obojí pod kolena a alespoň s krátkým rukávem tak, aby zakrýval ramena. Vše z přírodních materiálů (bavlna…). Dále si vezměte nejlépe i dva ručníky, jeden do potní chýše a druhý pak na osušení. Pokud nechcete sedět na studené zemi, vezměte si i něco pod sebe. Igelitový pytel/taška se hodí na mokré věci. Před obřadem je doporučené odložit veškeré kovové šperky!

Co s sebou: jídlo a pití na hostinu po obřadu (bude z toho co přineseme), nůž, lžíci, misku a hrníček. Je také vhodné vzít dárek pro vedoucího obřadu a firemany, například tabák, čokoládu apod. Také prosím, pokud někdo máte nějaké starší deky, které můžete postrádat a věnujete nám je, bude to úžasné. Kdo hodláte po obřadu přespat v jurtě nebo pod širákem, vezměte si karimatku a spacák. Také je dobré oblečení k ohni a práci s jeho přípravou, protože rituál připravujeme společně a je vhodné přiložit ruku k dílu podle svých možností. Nejvíc práce je při řezání, štípání a nošení dřeva a u toho se pochopitelně člověk zamaže. Také často bývá potřeba zavírací nůž a vzhledem k tomu, že obvykle končíme za tmy i baterka, nejlépe čelovka.

Cena: Doporučená cena 900 Kč/ osoba.
Potní chýše je především rituál, který jsme převzali, a snažíme se ctít jeho pravidla a doporučení a zároveň cítit to, co přináší naše doba a její vývoj… Jedním z doporučení, které vnímáme, je, že za rituály se neplatí a že hodnotu energie do nich vloženou, těmi co nás provázejí, umíme ohodnotit sami… Jak toto přenést do naší doby, kdy hodnotu našeho času určují druzí a často vlastně tu svoji hledáme? Proto navrhujeme rozdělit ohodnocení tohoto rituálu dvěma částkami, první, která pokryje naše společné náklady na pronájem místa, dřeva, bylinek, vytvoření a udržování internetových stránek, času na přípravu a dopravu… Tedy toho co není moc vidět, ale kdyby nebylo nemůžeme do prostoru přijet. A druhou část, jak oceňujete naši práci, naše provázení tímto rituálem… Možná je to hodnota Vašeho času, který věnujete sami sobě… A pro ty, kteří chtějí přespat ještě příspěvek prostoru za přespání v jurtě.

První část: náklady …. 900,- Kč/účastníka

Druhá část: ohodnocení Vaší spokojenosti

Třetí část: za případné přespání v jurtě 250,- Kč/ osoba/ noc

Ubytování: Přespání v jurtě ve vlastním spacáku na vlastní karimatce je možné za příspěvek 250 Kč/noc.

Popis cesty: Po Strakonické na Dobříš, kde je odbočka na Mokrovraty 6 km. V Mokrovratech první odbočka vlevo, po 100 m opět vlevo po polní cestě asi 500 m až k lesu, kde už uvidíte stát jurtu. Pro ty, kdo pojedou na místo poprvé, je školka označena na mapě zde.

Přihlášení: Přihlaste se prosím vyplněním registračního formuláře na nových stránkách potni-chyse.cz. Tlačítko vás přesměruje na stránku akce.