ŠAMANI.cz

stránky pro současný šamanismus v České republice

Co mohu nabídnout - Ivo Musil:
 • doprovázené poutě
 • šamanské procházky
 • poradenství a podpora v obtížných životních situacích - na pomezí psychoterapie, koučingu a šamanismu
 • tradiční šamanské léčitelství
 • šamanské poradenství - individuální i partnerské, osobní i profesní
 • přednášky o šamanismu
 • zážitkové semináře - viz přehled dole na této stránce - jsou postaveny na základě dlouholetých zkušeností, mnoha let praxe a učení se jak u FSS tak i u nativních šamanů z celého světa, v posledních letech pak především učitelů a medicinmanů z řad severoamerických Indiánů.
  Semináře můžete uspořádat kdokoliv jak pro uzavřenou skupinu, tak pro veřejnost. Konkrétní podmínky zašlu na požádání.
  Až na mužský seminář Srdce muže, který je třiapůldenní, a samozřejmě tříletý výcvik Škola Malého stromu, jde o víkendové semináře se začátkem v pátek večer a koncem v neděli odpoledne, některé jsou jen na sobotu a neděli, ale není problém je uspořádat i ve všední dny.
 • individuální semináře - Neradi pracujete ve větších skupinách? Nemáte možnost se účastnit seminářů o víkendech? Rádi byste se intenzivně zabývali jiným - třeba osobním - tématem a vlastními problémy? Chtěli byste podstoupit intenzivní léčení či práci na osobním rozvoji? Pak je tu pro Vás nová možnost individuálních seminářů v Praze či kdekoliv jinde.
  Jde o dvoudenní zážitkové semináře (výcviky) výhradně ve všední dny pro uzavřené skupiny od dvou lidí výše. Pokud máte zájem, zavolejte mi (v odpoledních hodinách) a domluvíme se na termínu a tématu, se kterým budeme pracovat. Téma také můžeme nechat otevřené a nalézt ho až při vlastním semináři podle toho, co vás momentálně nejvíc trápí či zajímá. Pro účast nejsou třeba žádné předchozí šamanské zkušenosti.
 • možnost semináře dle Vašich požadavků - pro firemní management (team building, hledání vize pro firmu či projekt, kreativita, osobnostní růst) i pro individuální účastníky (léčitelství, sebepoznání, hledání osobní síly, partnerské vztahy).
Individuální konzultace (léčitelství, poradenství) poskytuji v Praze po předchozí telefonické domluvě, přednášky a semináře kdekoliv v České republice.
Kontakt:   Ivo Musil  telefon +420 603 413 199 (v odpoledních či večerních hodinách).
Ivo Musil  
2. 3. 2012
Přehled nabízených seminářů:

Základní seminář Šamanská cesta
Šamanismus je nejstarší metoda použití změněných stavů vědomí pro léčení a řešení problémů. Účastníci semináře se bez komplikovaných rituálů nejprve naučí za pomoci bubnů a chřestidel vstupovat do změněného stavu vědomí a rozšířit své vnímání i na tu část reality, kterou běžně nevnímáme a říkáme jí proto neobvyklá. Získají zkušenosti kontaktu se svými prvními přirozenými spojenci – silovým zvířetem a učitelem a začnou poznávat topologii této reality (Horní a Dolní svět). Na semináři se také naučí několik šamanských rituálů, s jejichž pomocí mohou pomáhat sami sobě i svým blízkým. Seznámí se také se základy filozofie přírodních národů, s jejich vnímáním a pojetím světa a bytí. Získají zkušenost s komunikací s bytostmi, které označujeme v naší kultuře za neživé a vědomě s nimi naváží vztahy. Seminář je zážitkový; vše, co se naučíme, vyzkoušíme také hned v praxi a získáme tak osobní zkušenost, která je podstatou šamanismu.

Šamanismus
Pro všechny, kteří mají alespoň základní dovednosti v šamanském cestování.
Motto: „Neexistuje zkusit. Buďto to udělej, nebo to nedělej!“
mistr Yoda, Hvězdné válkyPo absolvování některého ze šamanských seminářů:
 • si možná nejste jistí, jak překonávat překážky na vaší cestě v šamanské praxi
 • možná nevíte, co dělat, když opakovaně chodí klienti s pro vás těžkými tématy či se vám opakovaně nedaří něco zpracovat
 • možná ve své práci narážíte na případy, s nimiž si nevíte rady, které řešíte obtížně
 • možná přicházejí pochybnosti, zda to děláte správně, nebo máte pocit, že vám to přestává fungovat
 • možná obtížně hledáte způsob, jak ve všedním životě aplikovat to, co jste se na semináři naučili, a jak získat větší sebedůvěru a jistotu v praktikování prvků šamanismu
 • možná ztrácíte kontakt se svými silovými zvířaty či učiteli nebo se vám přestává dařit cestovat do neobvyklé reality
 • možná také obtížně hledáte konkrétní záměry pro šamanské cesty
 • možná byste rádi pracovali s klienty nebo se skupinou a nevíte, jak do toho
Formou společné práce, sdílení a supervize budeme na tomto semináři hledat, jak podpořit rozvoj každého z vás, jak upevnit a rozšířit vaše dovednosti. Budeme pracovat s tématy, která přineseme a která vyplavou na povrch při naší práci. Seminář je vhodný jak pro ty, kteří již mají řadu zkušeností se šamanskou praxí, tak i pro čerstvé absolventy základního semináře.

Šamanský buben
Seminář je určen pro všechny, kteří mají alespoň základní dovednosti v šamanském cestování a mají svůj vlastní buben
Na semináři probereme některé základní techniky práce se šamanským bubnem (bubnování pro radost, bubnování k šamanské cestě, bubnování ve skupině...) a některé pokročilé (Iniciace bubnu, cestování bubnem, Šamanská schovávaná, harmonizace a léčení místa bubnem a zpěvem, očista lidí bubnem...). Kromě toho projdeme několika silnými rituály s bubnem (Putující buben, Očista místa bubnem...).

Kruh rituálů
Pro každého, kdo se chce s úctou a pokorou zúčastnit posvátného obřadu.
Kruh rituálů je otevřený každému, kdo se chce učit pracovat s rituálem. Budeme se navzájem učit tradičním rituálům, které známe, pozměňovat známé rituály tak, aby vyhovovaly našim záměrům, a vytvářet rituály nové. Při setkáních budeme hodně pracovat v přírodě a s přírodou.

Propojení se Sílou
Podmínkou účasti je absolvování základního semináře Šamanská cesta u Ivo Musila nebo základního semináře u některého z lektorů FSS nebo semináře Cesta bubnu u Míry Kašpara nebo po konzultaci s Ivo Musilem obdobného semináře u některého jiného lektora
Propojení se Sílou je intenzivní třídenní výcvik v práci se Sílou, energií, ve kterém se naučíme, jak Sílu získávat, jak si ji udržet a jak ji používat, aby se neobracela proti nám, ale byla nám ku prospěchu, pomohla zkvalitnit naše životy a přinášela nám radost. Zabývat se budeme otázkami co je to Síla, jaké jsou osobní zdroje Síly, jak se s Ní propojit, zůstat v Ní a udržet si Ji a zjistíme také, jak náš život ovlivňuje Síla předků, Síla záměru nebo Síla strachu.

Šamanský kruh
Pro všechny, kteří mají alespoň základní dovednosti v šamanském cestování.
Šamanský kruh je místem setkávání, společné práce, výměny zkušeností a vzájemné podpory lidí, kteří šamansky cestují.

Kruh vzájemné podpory
Pro kohokoliv, kdo chce žít radostněji.
Tento kruh je otevřený každému, kdo potřebuje podporu v těžké životní situaci, na své cestě za sebepoznáním a osobním zráním či v čase životní změny. Kruh vychází ze zásad posvátných kruhů přírodních národů, poradního kruhu a councilového hnutí. Skrze sdílení svých osobních příběhů se budeme podporovat navzájem a pomáhat si zvládat naše životy co nejlépe.

Medicínský kruh
Podmínkou účasti je absolvování semináře Medicine Wheel II u Ivo Musila.
Medicínský kruh je určen pro společnou práci absolventů semináře Medicine Wheel II lektora Ivo Musila. Je zaměřený na léčení, primárně nás samých navzájem, později možná i pro klienty z řad veřejnosti. Léčit budeme především prostřednictvím Léčivého kruhu osmi směrů (jak jsme se to učili na semináři), ale dle potřeby také jinými způsoby, které známe.

Kruh
Je možné se zúčastnit i jednotlivých večerů. Trápí Vás něco? Něco, co se týká Vás samotných nebo Vašich blízkých, Vašeho okolí nebo Vaší práce, Vašeho města či Vašeho státu nebo Vašeho kontinentu, Vaší planety nebo snad Vaší galaxie? Přijďte a společně budeme pracovat na tom, aby se to zlepšilo. A pokud jste se vším spokojeni, přijďte pomoci těm, kteří takové štěstí nemají.

Medicine Wheel I
Seminář je vhodný i pro ty, kteří dosud nemají žádnou zkušenost se šamanismem.
Mayové, Aztékové a Toltékové, Keltové a Vikingové, Navahové a Lakotové… Pradávné kultury z různých časů a různých míst… A přece i oni mají něco společného… Před mnoha staletími se setkali, aby společně vložili veškerou svoji moudrost a znalosti do jednoho velkého poselství – tajemného učení, které nám předali přes propast věků. Součástí tradice Twisted Hairs, kterou společně založili a která se dochovala do dneška, je i učení o posvátném kruhu síly Medicine Wheel. Kruh nám srozumitelným způsobem ukazuje vztahy a souvislosti mezi námi a okolním světem i to, jak spolu souvisí jednotlivé naše části, vlastnosti, postoje, a co dělat, aby spolu spolupracovaly v harmonii a k našemu prospěchu, místo aby nám ztěžovaly život a přivolávaly problémy. Toto starobylé učení je dokonalým "popisem jsoucna" a umožňuje porozumět nám samým i našim životům. Pokud máme problémy třeba v partnerských vztazích nebo se nám nedaří v zaměstnání, jsme chudí nebo nemocní, ukáže nám Medicine Wheel, proč tomu tak je a jak to změnit. Práce s ním je velmi podobná původním šamanským technikám, na jejichž základě Bert Hellinger vytvořil systemické konstelace a znalost konstelací významně doplňuje, i sám o sobě může nahradit. Na semináři se budeme učit pracovat s posvátným kruhem a jeho 4 hlavními směry, které nejvíce ovlivňují, jak se nám v životě daří. Budeme procvičovat navázání vztahu s těmito směry a jejich kvalitami. Probereme 4 části člověka a jejich funkce, podíváme se na pojetí a význam srdce a naučíme se, jak číst energetické tělo klienta. Zaměříme se na dva ženské a dva mužské aspekty kruhu a podíváme se, jak k nim přistupují v tradičních šamanských kulturách. Ukážeme si v Medicine Wheelu, proč většina z nás má problémy s partnerskými vztahy a jak to změnit, a v neposlední řadě také jak vztahy správně ukončovat. Projdeme Kruh života – průběh života, jak by měl vypadat podle Medicine Wheelu obecně a jak z pohledu muže a ženy. Seznámíme se také s konceptem Pěti štítů, které každý člověk má a které ovlivňují, jakým způsobem vnímáme svět a jak se k němu vztahujeme. Důraz na tomto semináři je kladen na mužské a ženské role a principy a na vztahy mezi nimi. Po absolvování dokážeme porozumět tomu, co se s námi v životě děje, a naplnit naše životy radostí.

Medicine Wheel II
Podmínkou účasti je absolvování semináře Medicine Wheel I.
Mayové, Aztékové a Toltékové, Keltové a Vikingové, Navahové a Lakotové… Pradávné kultury z různých časů a různých míst… A přece i oni mají něco společného… Před mnoha staletími se setkali, aby společně vložili veškerou svoji moudrost a znalosti do jednoho velkého poselství – tajemného učení, které nám předali přes propast věků. Součástí tradice Twisted Hairs, kterou společně založili a která se dochovala do dneška, je i učení o posvátném kruhu síly Medicine Wheel. Kruh nám srozumitelným způsobem ukazuje vztahy a souvislosti mezi námi a okolním světem i to, jak spolu souvisí jednotlivé naše části, vlastnosti, postoje, a co dělat, aby spolu spolupracovaly v harmonii a k našemu prospěchu, místo aby nám ztěžovaly život a přivolávaly problémy. Toto starobylé učení je dokonalým "popisem jsoucna" a umožňuje porozumět nám samým i našim životům. Pokud máme problémy třeba v partnerských vztazích nebo se nám nedaří v zaměstnání, jsme chudí nebo nemocní, ukáže nám Medicine Wheel, proč tomu tak je a jak to změnit. Práce s ním je velmi podobná původním šamanským technikám, na jejichž základě Bert Hellinger vytvořil systemické konstelace a znalost konstelací významně doplňuje, i sám o sobě může nahradit. Na semináři přidáme ke svým znalostem základních 4 směrů další 4 vedlejší směry, které nejvíce ovlivňují to, jak se budeme v životě rozvíjet. Budeme procvičovat navázání vztahu s těmito směry a jejich kvalitami. Tyto 4 vedlejší směry bývají někdy nazývané Nekonečný kruh Hvězdné panny či Kruh osobního rozvoje a zásadně ovlivňují to, jakým způsobem se bude náš život dále ubírat a zda dosáhneme naplnění našeho posvátného snu, toho, proč jsme tu, proč se naše duše narodila do konkrétního fyzického těla. Probereme 20 základních sil Universa a 20 čaker, které se vztahují ke všem 8 směrům. Použijeme Medicine Wheel, abychom vytvořili léčebný kruh a naučíme se, jak zrcadlit léčenou osobu uprostřed kruhu. Naučíme se, jak číst energetické tělo léčeného, jak splétat to jedno vlákno života, které zrcadlíme, s vlákny ostatních sedících v kruhu k vytvoření jednoho zrcadla, které odhaluje, soucítí, pak vede a transformuje. Na tomto semináři je kladen důraz na to, jak můžeme Medicínský kruh používat pro léčení a pro hledání odpovědí na otázky a řešení problémů jak ve skupině, tak i jako jednotlivci. S doplněním našich znalostí o 4 vedlejší směry získáváme kompletní obraz posvátného učení Medicine Wheel tradice Twisted Hairs a budeme tak schopni velmi silným způsobem léčit nemoci a problémy svoje i druhých lidí.

Základy šamanského léčení
Podmínkou účasti je absolvování základního semináře Šamanská cesta u Ivo Musila nebo základního semináře u některého z lektorů FSS nebo semináře Cesta bubnu u Míry Kašpara nebo po konzultaci s Ivo Musilem obdobného semináře u některého jiného lektora.
Důležitou součástí práce léčitele je také etika a zodpovědnost. Na semináři se podíváme, jak k nim přistupuje šamanismus. V naší kultuře se nám totiž snadno může stát, že místo toho, abychom klienta léčili, s ním často nevědomky manipulujeme nebo ho i zneužíváme. Na semináři si tedy ověříme, jak na tom jsme a co dělat, abychom se tomu vyhnuli. Budeme také zkoumat, jak můžeme vytvořit pro klienta bezpečný prostor a jak vyvolat a udržet jeho důvěru, která je předpokladem úspěšného léčení. Naučíme se několik diagnostických technik a způsobů práce s vlastními spojenci pro léčení klienta. Také se podíváme, jak při práci léčitele udržet energetickou rovnováhu mezi dáváním a přijímáním. Další části cyklu Léčení v šamanských kulturách jsou Extrakční léčba, Smrt a umírání z pohledu šamanismu a Návrat ztracené části duše.

Léčení v šamanských kulturách – Návrat ztracené části duše
Podmínkou účasti je absolvování základního semináře Šamanská cesta u Ivo Musila nebo základního semináře u některého z lektorů FSS nebo semináře Cesta bubnu u Míry Kašpara nebo po konzultaci s Ivo Musilem obdobného semináře u některého jiného lektora.
Traumatický zážitek, který zažijeme během svého života, vede ze šamanského pohledu častokrát ke ztrátě části duše. Při tomto zážitku se jedna nebo více částí mohou od nás odpojit, abychom dokázali přežít šok. Někdy se tyto části nevrátí nazpět spontánně, samy od sebe. Potom můžeme mít pocit, že jsme neúplní, že nejsme celí, že jsme jakoby odpojení od sebe a svého života. Účastníci se na semináři naučí, jak šamansky zacházet s tímto problémem. Dozvědí se o příčinách ztráty části duše a prostřednictvím vlastní zkušenosti se naučí, jak lze ztracenou část duše najít a přinést ji zpátky tomu, komu patří. Široký prostor bude věnován praktickému použití této prastaré, unikátní metody. Ukážeme si, jak se dá pomoci lidem, kteří prožili katastrofy, nehody, nebo se stali oběťmi zločinů a násilností (i sexuálního a jiného zneužívání), i těm, kteří jsou po těžkých operacích nebo jiných zákrocích, působících šok fyzickému tělu. Obecně řečeno, účastníci semináře se naučí, jak lze šamansky pomoci lidem, kteří prožili psychické a fyzické trauma, ať v prenatálním období, v dětství, mládí či dospělosti. Seminář je určen výhradně pro pokročilé účastníky, kteří chtějí šamansky pracovat pro druhé. Před podáním přihlášky si ověřte, zda máte kontakt se svým silovým zvířetem nebo učitelem a zda máte dostatek zručnosti v šamanském cestování. Další části cyklu Léčení v šamanských kulturách jsou Základy šamanského léčení,Extrakční léčba a Smrt a umírání z pohledu šamanismu.

Léčení v šamanských kulturách – Extrakční léčba
Podmínkou účasti je absolvování základního semináře Šamanská cesta u Ivo Musila nebo základního semináře u některého z lektorů FSS nebo semináře Cesta bubnu u Míry Kašpara nebo po konzultaci s Ivo Musilem obdobného semináře u některého jiného lektora.
Ze šamanského pohledu je nemoc výrazem nerovnováhy a to může mít dvě příčiny. Buď člověku něco chybí – síla (energie), nebo ztracená část duše, a je potřeba ji nemocnému člověku vrátit. Nebo mu naopak něco přebývá a je potřeba to člověku odebrat. Taková léčba se nazývá extrakční a tento seminář cyklu Léčení v šamanských kulturách je zaměřen právě na ni. Další části cyklu jsou Základy šamanského léčení, Návrat ztracené části duše a Smrt a umírání z pohledu šamanismu. Během tohoto semináře se účastníci seznámí s extrakční metodou léčení. Tato metoda zahrnuje výuku, jak vidět, cítit a vytáhnout (extrahovat) lokalizovanou chorobu nebo bolest v souvislosti se spirituálními faktory. Šamanská extrakční léčba je důležitou součástí celkové výuky používání šamanských léčebných technik. Účastníci semináře se naučí, jak mohou zvýšit efektivitu své práce při praktickém používání šamanských metod. Seminář Extrakční léčba je určen zejména pro ty, kteří chtějí šamansky pracovat pro druhé. Seminář není určen pro ty, kteří hledají prostředky pro vlastní léčbu. Před podáním přihlášky na seminář si ověřte, zda máte kontakt se svým silovým zvířetem nebo učitelem a zda máte dostatek zručnosti v šamanském cestování.

Léčení v šamanských kulturách – Smrt a umírání z pohledu šamanismu
Podmínkou účasti je absolvování základního semináře Šamanská cesta u Ivo Musila nebo základního semináře u některého z lektorů FSS nebo semináře Cesta bubnu u Míry Kašpara nebo po konzultaci s Ivo Musilem obdobného semináře u některého jiného lektora.
Naše kultura smrt silně tabuizovala a smrt se pro nás stala něčím strašným, hrozivým a nečistým. V šamanských kulturách je však smrt přirozenou součástí života. Šamanova péče o zdraví svého lidu zahrnuje i provázení umírajících a jejich přípravu a provázení duší zemřelých lidí na druhou stranu. Dalšími částmi cyklu Léčení v šamanských kulturách jsou Základy šamanského léčení, Návrat ztracené části duše a Extrakční léčba. Seminář Smrt a umírání z pohledu šamanismu se dotýká fenoménu smrti a umírání na třech rovinách. Pomocí techniky šamanského cestování umožňuje individuální porozumění tomuto procesu a významu vlastní smrti. Prostředkem je v tomto případě šamanské rozčtvrcení, které je v tomto kontextu i první iniciační zkušeností účastníků, tak jak se s ní setkali i adepti šamanismu ve všech původních kulturách. Hlubokou spirituální zkušenost získáte na cestě k bodu vlastní smrti. Druhou rovinou semináře je porozumění, provázení a pomoc umírajícím, ať už z osobních nebo profesionálních důvodů. V tomto případě se účastníci seznámí s alternativami šamanské cesty a s šamanskou cestou ve dvojici. Třetí rovinou je rovina šamanské práce a pomoc lidem, kteří již zemřeli, resp. jejich duším, které nenašly cestu ven ze středního světa. Seznámíme se s původními technikami indigenních kultur, prozkoumáme krajinu, z níž už není návratu, a společně se prakticky seznámíme s Psychopompo technikou. Zážitky ze semináře vám budou pomáhat při řešení situací s neukončenými vztahy a závazky i při práci se zemřelými, kteří potřebují pomoc při přechodu na druhou stranu. Seminář je určený jak pro lidi s osobním tak i s profesionálním zájmem o tuto problematiku. Důraz na semináři je kladen na prožití praktické osobní zkušenosti prostřednictvím individuálních cest i cvičení ve dvojicích a v celé skupině. Základní seminář je podmínkou účasti, nutný je dobrý kontakt se silovým zvířetem nebo učitelem.

Čtyři živly
Každý ze 4 živlů má své vlastnosti a projevy v tomto světě a každý reprezentuje i jeden ze 4 typů energie člověka. Oheň a vzduch jsou mužské energie, země a voda ženské. V cyklu 4 setkání se postupně naučíme vnímat jednotlivé živly tak, abychom jim porozuměli a jejich prostřednictvím porozuměli sobě samým i našim vztahům. Součástí každého setkání je i obřad potní chýše, kde se všechny 4 živly setkávají v jednotě, aby nás podpořily, léčily nás a pomohly nám najít to, co zrovna potřebujeme. Účast na obřadu není povinná a nemohou se jej zúčastnit ženy, které menstruují, protože jejich měsíční čas je sám o sobě velmi silným obřadem. Do potní chýše je nutné také oblečení – muži šortky, ženy šaty nebo sukně a trička tak, aby byla zakrytá ramena a kolena.

Tři touhy srdce
Pro každého, koho někdy bolí srdce
Naše západní kultura je jedinou známou kulturou v historii lidstva, která nepovažuje srdce za sídlo mysli, ale za sídlo emocí. To je jeden z důvodů, proč máme takové problémy jak s emocemi tak i s myslí – rozumem, proč nás tak často „bolí srdce“. Na semináři budeme putovat ke svému srdci, poznávat ho a léčit. Budeme se učit rozeznávat, co k nám skutečně přichází od něj a co od jinud, a vnímat svět „okem srdce“, jak tento nejdůležitější spirituální smysl nazývají severoameričtí Indiáni. Nalezneme tři touhy srdce a pokusíme se najít způsob, jak je naplnit.

Ego
Pro kohokoliv, kdo chce žít radostněji.
V naší západní kultuře existuje jeden velmi důležitý fenomén, který nás jednoznačně odlišuje od přírodních národů. Je to ego. Ne, že by ho lidé nativních kultur neměli vůbec, ale je u nich obvykle tak slabé, že jde spíš o úsměvnou drobnost, než o vážný problém. U nás je tomu naopak. V naší kultuře nám ego zásadním způsobem bere radost ze života, protože je to pro něj výhodné. Někomu navíc dodává iluzi radosti, třeba i tím, že ho odpojí od reality. Jednoduše řečeno, vytváří rozpor mezi tím, co si myslíme, že jsme, a tím, co jsme skutečně. Často o egu hovoříme, ale málokdy dokážeme říct, co to vlastně je, jak vypadá, odkud kam sahá. Na semináři si budeme povídat o tom, co to ego vůbec je, jak vzniká a jak námi manipuluje a ovládá nás, aniž si toho všimneme. O třech pólech ega – oběti, zachránci a pronásledovateli, mezi nimiž oscilujeme, dokud s tím něco neuděláme. A taky o tom, co s tím udělat, jak ego mapovat a jak ho proděravět, abychom dokázali prohlédnout iluze, které nám předkládá jako realitu, a přitom neztratit to, co nám v naší kultuře dává potřebného. Ukážeme si vše také na příkladech a praktických cvičeních a naučíme se, jak s ním pracovat.

Keltský šamanismus
Seminář je určen pro všechny, kteří mají alespoň základní dovednosti v šamanském cestování.
Seminář je úvodem do keltské spirituální a léčitelské tradice. Vychází z práce a seminářů Toma Cowana (www.riverdrum.com), který se věnuje keltské spiritualitě jako uznávaný historik i jako šaman. Na semináři se seznámíme s keltským energetickým systémem, setkáme se osobně s jejich bohy, naučíme se některým způsobům léčení a pokusíme se nalézt vlastní cestu ke stavu harmonie, který Keltové nazývali ‚an síth‘.

Duch Prahy
K práci s městy můžeme přistupovat dvěma způsoby: buď jako k místu, ke krajině (na níž stojí město), s jejími energetickými body, silovými liniemi a přírodními duchy, nebo přímo jako k městu, tedy oblasti, která je zastavěná stavbami a na níž žili a žijí lidé. Každý z těchto přístupů má svá specifika a je diametrálně odlišný. Na tomto semináři se seznámíme s tímto druhým přístupem. Naučíme se, jak prakticky pomáhat městu, kde žijeme, urbanistickému celku, ovlivňovanému lidmi a jejich emocemi, interakcí lidí a přírodních duchů, společenstvím, které zde žije, a jeho sociokulturou. Budeme pracovat na obnovení původní, harmonické a vzájemně užitečné vazby mezi světem lidí a světem bytostí obývajících město. Pokusíme se odhalit a vyléčit spirituální aspekt problémů, které se v naší realitě projevily jako onemocnění města či bytostí, které na tomto místě žily nebo žijí.

Místa síly
Záměrem semináře je obnovit původní, harmonické a vzájemně užitečné spojení mezi světem lidí a světem bytostí obývajících místo, či krajinu. S pomocí svých spojenců se pokusíme odhalit spirituální aspekt problémů, které se v obvyklé realitě projevily jako onemocnění místa, krajiny nebo bytostí, které na tomto místě žily nebo žijí. Seznámíme se s metodami, jak se dá šamansky pracovat pro místo a krajinu, jak přinášet radu, léčbu a rovnováhu pro navrácení harmonie. Seminář je zážitkový a techniky práce jsou šamanské. Důraz je kladen na hloubku prožitku a schopnost intenzívně a soustředěně šamansky pracovat.

Putování za Sílou
Podmínkou účasti je absolvování základního semináře Šamanská cesta u Ivo Musila nebo základního semináře u některého z lektorů FSS nebo semináře Cesta bubnu u Míry Kašpara nebo po konzultaci s Ivo Musilem obdobného semináře u některého jiného lektora
Putování za Sílou je intenzivní vícedenní výcvik v práci se Sílou, energií, ve kterém se naučíme, jak sílu získávat, jak si ji udržet a jak ji používat, aby se neobracela proti nám, ale byla nám ku prospěchu, pomohla zkvalitnit naše životy a přinášela nám radost.

Putování se Sílou
Podmínkou účasti je absolvování základního semináře Šamanská cesta u Ivo Musila nebo základního semináře u některého z lektorů FSS nebo semináře Cesta bubnu u Míry Kašpara nebo po konzultaci s Ivo Musilem obdobného semináře u některého jiného lektora.
Cyklus seminářů, ve kterém se naučíme, jak sílu získávat, jak si ji udržet a jak ji používat, aby se neobracela proti nám, ale byla nám ku prospěchu, pomohla zkvalitnit naše životy a přinášela nám radost. Na jednotlivých setkáních tedy postupně probereme tato témata: Držení síly, Zdroje síly I, Síla záměru, Zdroje síly II, Síla předků, Síla ega, Síla strachu. Součástí bude vždy i průběžná práce na osobních tématech účastníků. Jednotlivá setkání je možné absolvovat i jednotlivě.

Kolo života
Podmínkou účasti je absolvování základního semináře Šamanská cesta u Ivo Musila nebo základního semináře u některého z lektorů FSS nebo semináře Cesta bubnu u Míry Kašpara nebo po konzultaci s Ivo Musilem obdobného semináře u některého jiného lektora
Motto: „Není důležité být mužem nebo ženou, je důležité být sám sebou.“
Matka ZeměKurz Kolo života je cyklus seminářů, během nějž postupně projdeme celým svým předchozím životem, abychom jej napravili a vyléčili a mohli tak začít být doopravdy sami sebou, autentičtí a skuteční. Podle posvátného kruhu má život čtyři období – dětství, mládí, dospělost a stáří – a každé to období má dvě etapy, ke kterým přináleží vždy dva úkoly. Pokud je nenaplníme, nemůžeme v životě dozrát. Z vícera důvodů v naší západní kultuře dochází k tomu, že naprostá většina z nás nedokáže naplnit tyto úkoly a stát se dospělými, ale zůstáváme viset obvykle někde v etapě puberty či adolescence. Celá naše kultura je tím kulturou nezralou, adolescentní. Její vliv zpětně působí zase na nás, coby rodiče, a my tak vychováváme opět nezralé děti, které tím nemají možnost stát se dospělými přirozenou cestou. Chceme-li změnit naši kulturu, máme jedinou šanci – začít měnit sami sebe, abychom mohli správně žít a vychovávat děti, které budou jednou vytvářet kulturu novou a lepší. Celý kurz má pět částí, pět setkání, ve kterých postupně probereme a budeme léčit jednotlivá období života: Před narozením, Dětství, Mládí, Dospělost, Stáří / Zralost. Kurz je pro uzavřenou skupinu, maximálně 10 lidí, protože jednotlivá setkání je nutné absolvovat ve správném pořadí. Výsledkem celého kurzu by měl být návrat radosti, krásy a autenticity do našich životů, dozrání do etapy, ve které bychom se měli vzhledem k věku nacházet, nastavení správného vztahu k dětem a způsobu jejich výchovy, porozumění a nastavení toho, jak máme v současné životní etapě žít, abychom mohli dobře projít do etap dalších. Abychom se, až jednou budeme umírat, mohli ohlédnout zpátky a říct: „Byl to dobrý život! Stálo za to ho žít!“ Uzávěrka přihlášek do další uzavřené skupiny tohoto kurzu je 30. listopadu 2017.

Dost dobrý rodič
Seminář je určen pro těhotné ženy, partnery těhotných žen a ty, kteří plánují stát se dost dobrým rodičem.
Každý dobrý rodič si přeje, aby jeho dítě v dospělosti žilo šťastný a naplněný život. Hodně to ale záleží právě na rodičích a cesta k tomu začíná už dlouho před narozením. Na tomto semináři se budeme učit, co všechno bychom mohli pro své dítě udělat ještě před jeho narozením. Vyjdeme z moudrosti přírodních národů a doplníme ji i o moderní vědecké poznatky. Marcela Musilová je pediatr s více než třicetiletou klinickou praxí s novorozenci a kojenci a zkušeností s prenatálním vývojem dítěte.

Síla posvátného rituálu
Seminář je vhodný i pro ty, kteří dosud nemají žádnou zkušenost se šamanismem.
Posvátné rituály jsou u přírodních národů mimo jiné velmi silným nástrojem ke zkvalitnění vlastního života i životů našich blízkých. Na příkladech některých rituálů severoamerických Indiánů a dalších šamanských kultur si ukážeme, jak nám rituály pomáhají překonávat překážky a problémy, které způsobují, že naše životy nejsou plné radosti a štěstí. Ukážeme si, jak rituály fungují i jak vznikají a naučíme se, jak vytvářet vlastní nové rituály pro naše konkrétní potřeby.

Srdce muže (jen pro muže)
Srdce vede muže na jeho cestě. V něm je jeho síla, jenom v něm může nalézt své skutečné poslání. Na šamanských cestách projdeme několika prastarými přechodovými a iniciačními rituály, které nám naše kultura odepřela, takže jsme ani nemohli dospět a stát se muži. Projdeme tedy cestou od dítěte k bojovníkovi, od oběti okolností k tvůrci vlastního osudu. Budeme hledat cestu k vlastnímu srdci jako zdroji naší síly.

Cesta muže (jen pro ženy)
Porozumět sám sobě je velmi těžké. Ještě obtížnější je skutečně poznat druhého člověka. A nejtěžší je porozumět bytosti opačného pohlaví. Tento seminář o mužích, vedený mužským způsobem, je určený pro ženy, které chtějí porozumět odlišnému mužskému způsobu vnímání, myšlení, reagování a postoje ke světu a životu.

Příroda a rituály
Seminář je vhodný i pro ty, kteří dosud nemají žádnou zkušenost se šamanismem.
Posvátné rituály jsou u přírodních národů mimo jiné velmi silným nástrojem ke zkvalitnění vlastního života i životů našich blízkých. Na semináři se naučíme celou řadu původních rituálů pocházejících od přírodních národů, prakticky použitelných v běžném životě. Ukážeme si, jak rituály fungují i jak vznikají a naučíme se, jak vytvářet vlastní nové rituály pro naše konkrétní potřeby.

Hledání vize
Jedna z těch zásadních věcí, chceme-li mít šťastný život, je žít ho tak, abychom naplňovali svou životní vizi, smysl svého života. Na to ovšem potřebujeme svoji vizi znát. Ve všech tradičních kulturách procházejí proto lidé nějakým rituálem zaměřeným na hledání své životní vize. Náš rituál vychází z tradic severoamerických Indiánů, kteří jej používají jak ke hledání životní vize, tak k nalezení vize pro určité období, v čase životních zlomů i pro správné rozhodnutí v obtížných životních situacích. Po předchozí přípravě projdou účastníci při devítidenním pobytu na krásném místě v přírodě několika potními chýšemi a stráví dva nebo čtyři dny (podle vlastní volby) o samotě v přírodě bez jídla a případně i pití (tak jako Indiáni).

tříletý výcvik Škola Malého stromu - podrobnosti viz Škola Malého stromu