ŠAMANI.cz

stránky pro současný šamanismus v České republice

Aktuality
 
Kolo života

Naše západní kultura je kulturou adolescentní a naprostá většina z nás nikdy nedosáhne ani dospělosti. Příčinou je především její deformace a ztráta tradic a přechodových rituálů. V průběhu roku 2018 bude proto opět probíhat pro uzavřenou skupinu (max. 10 lidí) šestidílný cyklus seminářů Kolo života, ve kterém postupně projdeme 5 částmi života (období před narozením, dětství, mládí, dospělost a stáří), abychom doplnili a vyléčili to, co jsme měli dostat, nalézt či zpracovat a nezvládli jsme to. Tam kde to půjde, projdeme i odpovídajícími přechodovými rituály. Pokud máte zájem účastnit se této práce, stáhněte si podrobnosti spolu s přihláškou v pdf zde. Uzávěrka účastníků bude 30. listopadu. Pokud někdo nestihne termín, má ještě možnost se přihlásit i později a Základní seminář absolvovat v lednovém termínu (13.-14.1.).   [více...]
18.10.2017

 
Tříletý výcvik Škola Malého stromu

Jako každoročně i letos otvíráme 1. ročník tříletého výcviku Škola Malého stromu. Podmínkou pro přijetí je absolvování Základního semináře Šamanská cesta. Uzávěrka přihlášek je letos 14. listopadu, první setkání skupiny je od pátečního večera 24. listopadu do nedělního večera 26. listopadu. Počet lidí v ročníku je omezen na 10 a jakmile bude naplněn, nebude již možné se přihlásit. Podrobné informace a přihlášku si můžete stáhnout v pdf zde.
18.10.2017

 
Zpráva o splnění jednoho snu

V noci z pátku 7. července se mi zdál zvláštní sen. Přišel za mnou nějaký šaman a oznámil mi, že mám svolat šamany z okolí a vykonat společně s nimi nějaký rituál, práci na podporu místa. Zúčastnit se má prý také aztécký šaman Xolotl, který pobývá v naší krásné zemi. Tento sen se mi opakoval několikrát za noc. Šaman mi neřekl, jaký rituál či práci máme vykonat, ani pro jaké místo.
Zprvu jsem to chtěl nechat být, ale ten sen byl opravdu silný a zvlášť jeho naléhavé opakování, a Silvie, když jsem jí ho v sobotu ráno vyprávěl, zareagovala tak jednoznačně, že jsme se dohodli, že to realizujeme hned v pondělí. Xolotl slíbil, že přijde. Večer jsem tedy rozeslal pozvání všem, na které mám kontakt, a předpokládal jsem, že dorazí tak 5 – 8 lidí z okolí Vinoře. Pomodlil jsem se, abych dostal ve snu informaci, o čem má být ten rituál a jakou formou ho máme provádět, a šel spát. Tu noc, ani následující, jsem neměl vůbec žádné sny. V neděli i v pondělí pak začala přicházet spousta mailů a esemesek a s tím rostla i moje nervozita z toho, že stále netuším, co a jak máme dělat. Ale vím, že Univerzum to vždycky zařídí nejlíp, jak je možné, a tak jsem se utěšoval myšlenkou, že se najde někdo, kdo tu informaci přinese. Když mě pak v pondělí kolem poledne Silvie oznámila, že jí volala naše známá, u které jsem před pár lety vedl několik seminářů – budu jí říkat Em, že ví přesně, co a jak máme dělat, ulevilo se mi, i když o Em vím, že nikdy nebyla moc uzemněná a měla tendenci odlétat.
V pondělí večer se nás sešlo třicet. Jenom Em stále nikde. O půl sedmé jsem jí tedy volal, kdy přijde. Řekla, že si ještě balí věci, které bude potřebovat, a že dorazí ve správný čas. Prohlásila, že o rituálu mi nemůže zatím nic říci, jenom mnoha slovy a velmi květnatě a pateticky oznámila, že se v jakési dimenzi probouzí nová síla a my ji máme podpořit.
Zahájili jsme tedy práci bez ní. Nejprve jsme sdíleli v kruhu naše záměry, potom jsme společně bubnovali se záměrem se sladit jako kruh, uvnitřnit a zeptat se duchů, co a jak máme provést. Bubnování bylo neuvěřitelně silné, úplné tornádo energie, strhující a naplňující každý koutek mysli a srdce. Byli bychom nejspíš bubnovali desítky minut, ale měli jsme před sebou práci, a tak jsme po chvíli neradi skončili. Pak jsme sdíleli a pomalu se vytvářel a doplňoval celý obraz. Dostali jsme za úkol, vytvořit v sousední oboře silové místo prostřednictvím oltáře na podporu harmonie a rovnováhy. Její nedostatek se projevuje především v přírodě a vytváří jej především lidé. Kromě toho řada lidí našla svůj konkrétní osobní úkol na některém aspektu harmonie a rovnováhy. O vedení vytvoření oltáře jsme požádali Xolotla, který s tím má nejvíce zkušeností.
Když jsme končili s touto přípravou, dorazila Em a hned se hlásila o slovo. Požádal jsem ji, aby počkala, až dokončíme sdílení. Poté si vzala slovo a začala jakousi pro mě podivnou patetickou a manipulativní hru (poznámka pro ty, kteří znají Kruh tyranů, součást učení Medicine wheel: byla typickým východním tyranem). Prohlašovala, že je Poslem, že skrze ni hovoří elfové k nám, obyčejným lidem, a že ji musíme naslouchat a následovat. Když po několika minutách hovoru stále neřekla nic konkrétního k naší práci, upozornil jsem ji, že máme vykonat jeden úkol, a požádal, aby – má-li co říci – nám to řekla krátce a jasně. Pokračovala stále dál ve stejném duchu, a když po dalších pěti minutách prohlásila, že nám nemá co říci, protože ji nerespektujeme, ačkoliv jsme jí všichni pozorně naslouchali, přerušil jsem ji, poděkoval a řekl, že když nám nemá co říci, půjdeme tedy vykonat svůj rituál. Jedna účastnice nám začala říkat, že děláme obrovskou chybu a že musíme Em poslechnout. Většina se ale chystala k odchodu na rituál do obory. Em se opřela o dveře a odmítala nás pustit ven, takže jsme ji museli nakonec odtáhnout.
Celá ta záležitost nás všechny velmi vyvedla z rovnováhy a měli jsme pocit silné disharmonie. Pár lidí se omluvilo, že to teď nedokáže, a odešli, pár se jich přidalo k Em a ještě několik hodin cosi vykonávali v parku před budovou. Dvacet z nás dorazilo do obory. Rituál byl úžasný. Během něj také většina z nás nahlédla, co že se to vlastně dělo tam v sále. Ta situace nás vyvedla z rovnováhy, z harmonie a my se museli pracně zase naladit, opět ji v sobě nalézt a posílit. Ukázala nám tak, že chceme-li podporovat a šířit harmonii a rovnováhu, musíme ji především mít v sobě samých. A také jak je důležité držet záměr a nenechat se svést ze své cesty. Takže pro mě Em opravdu poslem byla, i když ne tím, za jakého se vydávala.
Já nevím, zda Em opravdu není poslem elfů, nevím, proč se k ní těch pár lidí přidalo. Možná viděli něco, co já ne, třeba nějakou mimořádnou auru. Ale jsem jenom obyčejný člověk a přeji si projevovat svoji spiritualitu způsobem, kterému rozumím a který vychází z mého srdce. Svým obyčejným způsobem. Nikoliv způsobem, který mi někdo diktuje, tlačí mě do něj a manipuluje. A stejně tak si přeji, aby i druzí projevovali svoji spiritualitu tak, jak to cítí oni. Jenom tehdy může být mezi lidmi harmonie a rovnováha.
Hned v noci po rituálu se mi zdál zvláštní sen. Přišel za mnou ten šaman, chechtal se na celé kolo a povídá: „Dobrý, co?“ a odešel... Dobrý, co?
12.7.2017

 
Kruhové pondělky

Od dubna 2017 jsme u nás ve Vinoři zahájili projekt Kruhové pondělky. Kruhy by se měly postupně střídat první čtyři pondělky v měsíci. Případné páté pondělí je volné nebo zařadíme některý z vynechaných kruhů nebo se domluvíme na zařazení některého z obzvlášť žádaných kruhů. Pokud je v pondělí svátek a v době letních prázdnin (červenec-srpen), kruh odpadá. V dubnu a květnu 2017 připadají nějaké svátky na pondělí a kruhy budou v těchto termínech:
  • 3.4. Kruh rituálů
  • 10.4. Šamanský kruh
  • 24.4. Medicínský kruh
  • 15.5. Kruh rituálů
  • 22.5. Šamanský kruh
  • 29.5. Medicínský kruh
Od června zařadíme i Kruh vzájemné podpory a kruhy se už budou pravidelně střídat:
  • pondělí v měsíci - Kruh rituálů (pro kohokoliv)
  • pondělí v měsíci - Šamanský kruh (pro ty, kteří umějí šamansky cestovat)
  • pondělí v měsíci - Kruh vzájemné podpory (pro kohokoliv)
  • pondělí v měsíci - Medicínský kruh (pro absolventy semináře Medicine Wheel II)
Kruhy jsou oceněny formou daru účastníků na konci podle spokojenosti. Všechny kruhy budou vždy vycházet z toho, s čím přijdou účastníci, žádný nemá dopředu pevně stanovený program ani záměr, kromě toho obecného – vzájemné podpory. Pokud účastníci nepřinesou žádné téma, budeme si prostě povídat a možná z toho nějaké téma přijde. Žádný také nemá daného vedoucího, gurua, učitele. Ve „vedení“ se střídá tým lidí, kteří mají dostatek zkušeností s vedením toho kterého typu kruhu. Kruhy začínají vždy v 17:30 a končí cca v 21 hodin (s možností prodloužení dle potřeby). Podrobnosti o jednotlivých kruzích najdete v sekci Plánované akce.
29.3.2017